Kredyty zaciągane we frankach szwajcarskich cieszyły się niemałą popularnością już ponad dekadę temu. Atrakcyjny kurs sprawił, że zobowiązanie w obcej walucie wydawało się korzystnym sposobem na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Nie bez znaczenia pozostawało również oprocentowanie na znacznie atrakcyjniejszych warunkach, niż kredyty w złotówkach.

Problem z frankami szwajcarskimi

Duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi zaciąganymi we frankach szwajcarskich spowodowane było kilkoma czynnikami. Przede wszystkim takie zobowiązanie charakteryzowało się niższym oprocentowaniem niż pożyczka w złotówkach. Oprócz tego szwajcarska waluta uznawana była za jedną z najbardziej stabilnych na rynku i sugerowano, że nawet jeśli jej cena wzrośnie, to w niewielkim stopniu. Wszystko to przekładało się na duże poczucie bezpieczeństwa osób decydujących się na kredyt we frankach.

W 2015 roku jednak cała sytuacja uległa zmianie – cena franka szwajcarskiego znacznie wzrosła, co spowodowało, że podniósł się również całkowity koszt kredytu zaciągniętego w tej walucie. Problem dotyczy wielu klientów banków, dlatego szukają oni różnych rozwiązań pozwalających ustabilizować sytuację finansową i w maksymalnym stopniu ograniczyć kosztu kredytu. Jakie mają opcje do wyboru?

Kredyt we frankach – co można zrobić?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu sfinansowania transakcji zakupu nieruchomości to z całą pewnością pożyczka na dużą kwotę, dlatego w przypadku takiego zobowiązania we frankach warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami pozwalającymi nieco obniżyć związane z nim koszty. Jednym z nich jest zaufanie politykom i oczekiwanie, że osoby zarządzające państwem podejmą odpowiednie działania pomagające frankowiczom. Takie rozwiązanie to jednak opcja dla cierpliwych. Można też spłacić kredyt w całości, ale oczywiście wymaga to posiadania odpowiednio dużej kwoty pieniędzy. W przypadku osób, które nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż innej nieruchomości lub też nie mają odpowiednio dużo oszczędności, rozwiązanie to również nie wchodzi w grę.

Można też wymieniać walutę na bieżąco. Oczywiście w tym przypadku znacznie rozsądniej jest skorzystać z alternatywy dla kantorów stacjonarnych oraz banków, jakimi są portale internetowe pozwalające wymieniać waluty bezpośrednio między zarejestrowanymi użytkownikami po ustalonym przez nich kursie. Warto też rozważyć budowę buforu finansowego w szwajcarskich frankach, co chroni przed konsekwencjami wzrostu ceny franka. Kolejna opcja to przewalutowanie kredytu na złotówki, co całkowicie rozwiązuje problem ryzyka walutowego.

Mogłoby się więc wydawać, że to najrozsądniejsze wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się frankowicze. Warto jednak dobrze zastanowić się, czy jest ono korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Po przeprowadzeniu odpowiednich kalkulacji może okazać się, że kredyt we frankach nawet przy wzroście ceny tej waluty jest tańszy niż przewalutowanie go na złotówki. Więcej na https://www.walutomat.pl/poradnik/kredyty-frankowe-oplaca-sie-przewalutowac/.

Comments are closed.