26

poszukiwaniu mieszkaniaKilkanaście lat oszczędzania i w końcu możemy myśleć o kredycie na własne mieszkanie. Cieszymy się ponieważ nasze marzenie o własnych czterech katach zostanie spełnione. Wiele młodych osób nie może sobie na to pozwolić więc kiedy już nadchodzi ta chwila radujemy się z całego serca. Oczywiście wiążą się tez z tym różnego rodzaju trudności. Musimy znacznie racjonalniej wydawać pieniądze ponieważ lepiej mieć zabezpieczenie na trudniejsze chwile na wypadek na przykład stracenia prace przez jednego z małżonków. Kupno mieszkania to duże wydatki, należy przecież wspomnieć że trzeba przeprowadzić remont aby można było się do niego wprowadzić. Mieszkania od dewelopera, a na takie decydują się najczęściej osoby młode są do wykończenia, więc trzeba mieć także na to przeznaczone środki. A warto wspomnieć że podłogi, drzwi, meble, zestawy wypoczynkowe i wszystko dodatki nie są tanimi rzeczami. Na samym początku najważniejsze aby urządzić łazienkę i kuchnię, a później powoli można zaczynać z resztą pomieszczeń.

44

Przyjemność i wolnośćIle to razy podziwiamy piękne domy znajdujące się na osiedlach domków jednorodzinnych w naszych miastach lub na wsi pod miastem. Zdarza nam się to bardzo często. Nie ukrywamy że też chcielibyśmy taki mieć. Często zamieniamy nasze marzenia w rzeczywistość. Szukamy odpowiednich gruntów pod dom lub gotowych nieruchomości które tylko musielibyśmy wykończyć. Jeśli mamy możliwości wzięcia kredytu nie powinniśmy w ogóle się zastanawiać nad tym czy decydujemy się na dom czy mieszkanie, ponieważ domy są znacznie lepszym rozwiązaniem. przede wszystkim nie mamy problemów z sąsiadami. Sami jesteśmy sobie panami i robimy co chcemy. Co prawda mamy znacznie więcej obowiązków niż w przypadku posiadanie mieszkania, jednak wszystko to sprawia nam znacznie większa radość. Wystarczy sobie wyobrazić lato, rozpalonego grilla, basen pod domem. Czy można chcieć więcej. Oczywiście chwil do nacieszenia się tym wszystkim nie będzie wiele jednak mając to wszystko możemy poczuć się naprawdę szczęśliwi i docenić to co naprawdę mamy.

30własnym domuKażdy z nas w końcu myśli o własnym domu. Oazie spokoju w której moglibyśmy zestarzeć się żyjąc szczęśliwi z ukochaną osobą. Myśli takie są jak najbardziej zrozumiałe. Wszyscy pragniemy tego samego. Dom zawsze kojarzy nam się z rodziną, z ciepłem i bliskością. Przypominają nam się też wakacje u babci na wsi biedy żyliśmy beztrosko i nie myśleliśmy o żadnych problemach. Trochę się odmieniło jednak cały czas chcemy mieć własny dom. Niestety często ten cel jest trudny do zrealizowania. Nie pozwalają nam na to nasza praca i środki jakimi dysponujemy. Często pracujemy poniżej naszych kwalifikacji a kryzys gospodarczy pozwala nam myśleć o tym aby nie stracić pracy niż myśleć o szukaniu lepszej. Dlatego też domy choć wymarzone musimy odstawić na dalszy plan. Zastanawiamy się nad miejsce w którym mógłby się znajdować. Czy to ma być osiedle na obrzeżach miasta, czy może we wsi. Każde rozwiązanie jest dobre abyśmy tylko byli szczęśliwi. Mieszkanie całą rodziną w jednym miejscu jest przecież dla nas najważniejsze.

21

umiejscowienie domuRodzajów domów jest wiele. Jedni wolą niewielkie parterowe, inni nieco większe z dodatkowym piętrem, a jeszcze inni decydują się na domy wyglądające jak pałace. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Jednak nie tylko wielkość domu ma znaczenie. Zwracamy także wielka uwagę na ilość ziemi wkoło, jak daleko są sąsiednie zabudowania. Im więcej będziemy mieli przestrzeni dookoła tym większy będzie nasz spokój. Oczywiście z kolei dalekie odstępy między domami zwiększają niebezpieczeństwo. Trudno to wszystko wyważyć, najważniejsze żebyśmy czuli się w nich jak najlepiej. Są nasza oazą spokoju. To w nich czujemy się najlepiej i spędzimy w nich większość życia. Skoro mamy być szczęśliwi i zadowoleni z podjętej decyzji to wszystkie szczegóły powinniśmy dokładnie przemyśleć. Nie wszystkie rozwiązania będą idealne dla każdego rodzaju budynków dlatego też warto zapoznać się z fachowymi opiniami. Dokładne zapoznanie się z materiały i urządzeniami jakie możemy wykorzystać przy budowie domu pozwoli nam go użytkować przez długie lata w bardzo dobry sposób.